Rezervace

Sauna

VÁŽENÍ PŘÍZNIVCI SAUNOVÁNÍ,

saunu je možné si kdykoliv během celého roku objednat individuálně za pevnou částku 2500,-Kč na 2 hodiny, kapacita je max. 10 osob. Zaručíme Vám krásné čisté prostředí s maximálním soukromím. 

 

Více fotografií zdeJste v podzimních a zimních měsících unavení, chybí vám energie a nemůžete se dočkat, až zase po několika chmurných dnech vyleze sluníčko? Míváte v tomto období častěji virózy, různá nachlazení, rýmu, kašel nebo přímo trpíte na časté chřipky? Máte často pocit, který se dá nazvat »nic se mi nechce«? Pak pro vás máme tip, který vám pomůže získat zpět vitalitu a vnese do vašeho života nejen dobrý pocit z řádného očištění tělesné »slupky«, ale také pomůže přečkat zimu bez častých viróz.

Zato vám nabídneme obvyklý, a dá se říci tradiční, druh sauny, tzv. saunu suchou, ovšem v novém, moderním provedení, které v sobě spojuje krásy tradičního saunování a posledních vymožeností saunové techniky. Teplota v naší sauně se pohybuje okolo 90 °C, je ji však možno přizpůsobit náladě návštěvníků, stejně tak, jako vlhkost vzduchu. Pro zpříjemnění prostředí je možno přilévat na lávové kameny vodu s kapkou éterického oleje. Po důkladném prohřátí se můžete ochladit obvyklou studenou sprchou, odvážnější a otužilejší pak ještě skočit do mimořádně prostorného bazénu s ledovou vodou.

Mnozí lidé nemají saunu v oblibě z osobních důvodů – do sauny se nedoporučuje vstupovat v plavkách, protože se materiál vlivem horka ničí a vůbec je vhodnější nechat tělo v sauně »potit« bez jakýchkoli svršků. Stud nedovoluje proto některým lidem navštěvovat saunu – mají například dojem, že je odhalování příliš vyzývavé. Vždy je samozřejmě možné se zahalit a ve společné sauně je ručník či prostěradlo běžnou záležitostí.

Existují rizika?

Obecně vzato je sauna prospěšná pro všechny věkové kategorie, ale nikoliv pro ty, kdo mají závažnější problémy se srdcem či krevním tlakem, případně trpí epilepsií. Právě těmto rizikovým skupinám není saunování doporučováno, případně jen na kratší dobu, v saunách s nižšími teplotami a vždy po konzultaci s lékařem.

Účinky saunování

Zvýšení imunity

Teplo vzniklé při saunování má terapeutický účinek na lidské tělo – teplo zvyšuje tep, posiluje krevní oběh a prokrvení celého těla. Sauna je výhodná i pro osoby, které nejsou schopny vykonávat fyzickou aktivitu.

Detoxikace organismu

Nadměrné pocení při saunování, je vynikající způsob, jak se zbavit toxinů v našem těle - teplo které je v sauně, aktivuje potní žlázy, které vylučují škodlivé toxiny ven ve formě potu.

Změkčení vaziva

Kůže nabývá zářivého vzhledu a čistoty

Stává se pružnou a hebkou - kožní póry, přes které se pot vylučuje, jsou ucpané v důsledku používání krémů, deodorantů a odumřelých kožních buněk. Tyto ucpané póry mohou způsobovat akné a různé vyrážky. Teplo ze sauny pomáhá vyčistit pleť, kožní póry a udržuje zdravou pokožku.

Dokonalé prokrvení

Pomáhá k odstranění různých drobných vyrážek

Svalová relaxace

Jedním z problémů po skončení sportovní aktivity, je svalové napětí a bolest. Tato bolest je způsobena nadměrnou produkcí kyseliny mléčné ve svalech, která se zvýšeným pocením odplavuje. Sauna pomáhá zrychlit regeneraci svalů po zátěži.

Ústup bolesti

Snížení hmotnosti

Nadměrné pocení v sauně, odvádí z těla velké množství vody, zvýšená srdeční frekvence během pobytu v sauně podporuje spalování kalorií.

Snížení krevního tlaku

Zvýšení látkové přeměny

Osvěžení, zotavení

Odplavení zplodin látkové výměny

Uvolnění dechu

Desatero sauny - postup při saunování

(obecné zásady použití sauny)

 • V celém objektu sauny se nekouří !!!
 • V šatně odložte vše, vezměte s sebou pouze mycí potřeby, prostěradlo a případně ručník.
 • Ve sprše se omyjte teplou vodou a mýdlem, je vhodné si namočit i vlasy. Šamponem vlasy umýváme až před posledním vstupem do potírny či před odchodem do odpočívárny.
 • Před každým vstupem do potírny se osušte ručníkem.
 • Do potírny si bereme jen prostěradlo či osušku na sezení či lehnutí.
 • Při prohřívání dýchejte raději nosem !!!
 • Při pocení si masírujte kůži prsty, dlaní, žínkou či kartáčem.
 • Po dokonalém prohřátí (obvykle 8÷12 minut) - vyjděte z potírny, osprchujte ze sebe pot a ochlaďte se v bazénku. Pokud možno i hlavu či alespoň zátylek.
 • Proceduru prohřátí-ochlazení, opakujte alespoň třikrát.
 • Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, není již třeba používat mýdlo.
 • Skončíte-li saunování, chvíli si odpočiňte (zejména po více než trojí výměně horka a chladu) a doplňte vypocenou vodu! Tvrdý alkohol vynechejte, ruší účinek saunování !!!!

Pár rad na závěr

 • Nemocný zájemce o saunování se má vždy poradit se svým lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec. Platí to zejména pro všechna akutní onemocnění, případně pro chronická onemocnění se známkami aktivity choroby.
 • V průběhu saunování se nedoporučuje přijímat tekutiny. K jejich doplnění by mělo dojít po ukončení saunování a měli bychom zvolit takový druh nápoje, který nám dodá zpět vitamíny a minerály, které se pocením z těla uvolnily. Za nejvhodnější se považují přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, bylinné čaje.
 • Za nevhodné se považuje saunování po sytém jídle, které by mělo za následek nevolnost. Před vstupem do sauny bychom si tedy měli dopřát lehký pokrm a vypít menší dávku přírodní ovocné šťávy nebo čaje. Ani po ukončení saunování žaludek příliš nezatěžujeme a vybereme rovněž lehký pokrm, nejlépe zeleninový salát, drůbež, ryby, polévku nebo jen jogurt či podmáslí.